Bogdan Grodzki

Home

Wiersze

Punkt widzenia

Myśli

Quotations

Notki

Teksty wybrane

Filmy

Contact

Dialog
 

Nic nie przepadnie we mnie

Podwójny album CD z muzyką Jehudy Polikera i Gilaada z koncertu rockowego w Cezarei dostał się w moje ręce zupełnie niespodziewanie - podarowała mi go Halina Birenbaum, Człowieka Pojednania roku 2001. Jej syn, Gilaad, jest autorem słów i współwykonawcą tej muzyki.

Płyta nagrana na koncercie w Cezarei i wydana w Izraelu, więc napisy po hebrajsku. Bardzo dziwne uczucie - pierwszy raz trzymałem taką płytę w ręku. Jeszcze dziwniejsze uczucie słuchać muzyki rozrywkowej ze słowami w języku hebrajskim - tym samym (choć we współczesnej jego wersji), którym posługiwał się Chrystus.

po

Po pierwszym utworze - suicie instrumnetalnej- wita słuchacza wielki aplauz publiczności, takie wspólne radowanie się muzyką ulubionych wykonawców. Ten entuzjazm, aktywne uczestnictwo publiczności we wspólnej zabawie i śpiewaniu towarzyszyło muzykom przez cały koncert.

W rzeczy samej jest to muzyka bardzo dynamiczna i porywająca zmiennością rytmu. Mocne, zdecydowane uderzenie przeplata się z nastrojowymi balladami zachęcającymi do zadumy i refleksji. Teksty piosenek dotykają egzystencjalnych rozterek człowieka.

W "Mniej ale boli" mowa jest o doświadczaniu i przeżywaniu bólu - o rozstaniu, o zawodzie doznanym od przyjaciela, który boli bardziej niż nienawiść ze strony obcych. "Cień i ja" opowiada o ludzkiej wędrówce przez życie, w której niejednokrotnie zdradzamy - samych siebie i swoich najbliższych - i jednocześnie sami jesteśmy zdradzani, a najwierniejszym, najpewniejszym naszym przyjacielem jest nasz własny cień.

Zastanawiają rozważania o niełatwej przyjaźni, gdzie obrażamy, ranimy, odchodzimy i wracamy... Wzruszają rozterki w "Nie wiem" - wypowiedziane słowa, dokonane czyny, których później żałujemy. I ta niepewność uczuć bliskich nam osób. Trudność zrozumienia samego siebie, innych, tego co się wokół nas dzieje i nasze niespokojne marzenia to temat piosenki "Słowa, które chciałem powiedzieć".

Wędrówka, poszukiwanie, błądzenie, wieczne pragnienia czegoś, czego nie mamy w zasięgu ręki, budowanie, burzenie i ponowne budowanie. Wzrusza opowiadanie o namiętnej miłości i przemijaniu w utworze "Twarz na przeciw twarzy". Piosenka "Popiół i kurz" nawiązuje do bolesnych wspomnień matki autora tekstów- Haliny Birenbaum - która jako jedyna z całej rodziny przetrwała obóz koncentracyjny w Oświęcimiu:
"dzień wiosenny zapach bzu
pośród ruin miasta twego (...)
wieczność to tylko popiół i kurz"

Piosenka "Kwiat" opowiada o dziewczynce zabitej w czasie wojny - niewinnej ofierze bezwględnych walk dorosłych w ich okrutnym świecie:
"śpij kwiatku śpij
śpij mała dziewczynko
odebrali ci życie
o, święte wojny"

Jest też wspomnienie Kaina ("Kain") - być może jest on w każdym z nas: "spójrz na siebie, powiedz mi jak ty wyglądasz/ masz na czole piętno Kaina". W "Ja też chcę" autor opowiada o tych, którzy wszystko chcą mieć na raz, którzy chcą wszystkiego doświadczyć, zdobywać - za wszelką cenę. "Oczy moje" - to opowiesć o rozstaniu z ukochaną osobą, po ktorym pozostaje tylko pamięć - "nic nie przepadnie we mnie".

Bogdan Grodzki