Bogdan Grodzki

Home

Wiersze

Punkt widzenia

Myśli

Quotations

Notki

Teksty wybrane

Filmy

Contact

Dialog
 

Koncert Paula Wintera

Poczta przyniosła już kartkę z informacją o następnym koncercie Paula Wintera. Jego występy odbywają się co pół roku w Nowym Jorku - w katedrze St. John the Divine na Manhattanie. Są one poświęcone obchodom cyklu słonecznego Ziemi. - zimą muzyk celebruje powrót słońca po najdłuższej nocy w roku. Zimowa sesja Anno Domini 2001 odbędzie się w dniach 13-15 grudnia.

p

Nie jest to bynajmniej muzyka religijna, choć można oczywiście dopatrzeć się w niej głębokiego ukłonu w stronę Stwórcy poprzez autentyczny zachwyt nad jego dziełem - fascynację światem takim, jakim jest, i ludźmi różnych kultur. Paul Winter gra na saksofonie emitując odgłosy natury, rytm Ziemi, głosy ludzkiej radości i smutku. Sięga po muzykę różnych kultur przetwarzając ją za każdym razem na swój własny, niepowtarzalny sposób. Gra z przeróżnymi grupami i muzykami poczynając od inspiracji słowiańskich po afro- i latynoamerykańskie. Występował nawet na Placu Czerwonym w Moskwie z orkiestrą i chórem - wtedy jeszcze Armii Czerwonej (!).

Jego goście i partnerzy muzyczni (za każdym razem inni) tworzą symboliczny przekrój całego globu, bo jego koncerty to "Celebration the Creatures and Cultures of the Earth" - coś autentycznie pięknego. W trakcie koncertu w pewnym momencie wśród ciemności wysoko pod sklepieniem pojawia się oświetlona, ogromna kula - balon symbolizujący kulę ziemską z barwnymi kontynentami i oceanami - która następnie powoli opuszcza się, przesuwa i znika gdzieś w przedniej części katedry. Wszystko jest poprzedzone poruszającym dźwiękiem dzwonków dochodzącym ze wszystkich zakątków kościoła.

W związku z tragedią 11 września koncert Paula Wintera w tym roku ma być jeszcze bardziej wzniosły niż wszystkie poprzednie - jako największe ekumeniczne wydarzenie w Nowym Jorku.

Bogdan Grodzki

Paul Winter i goście (Valerie Naranjo, Arto Tuncboyaciyan)
Katedra St. John the Divine
Manhattan
13-15 grudnia 2001r. godz. 7:30
15 grudnia godz. 14:00
http://www.livingmusic.com/schedules.html