Bogdan Grodzki

Home

Wiersze

Punkt widzenia

Myśli

Quotations

Notki

Teksty wybrane

Filmy

Contact

Dialog
 

Notki z TP
Marzec 18, 2006

Mam prawo wystepowania w obronie przedmiotow czci religijnej, mimo to ze sam nie jestem religijny. Co wiecej: uwazam to za swoja powinnosc. Jerzy Jedlicki
Szyderstwo, świętość i swoboda  Z Marią Poprzęcką, Jerzym Jedlickim, ks. Dariuszem Kowalczykiem i Aleksandrem Smolarem rozmawia Piotr Mucharski
http://tygodnik.onet.pl/1547,1314150,0,410371,dzial.html

Tadeusza Zaleskiego życie pod prąd   Zwykł mawiać, że Ewangelia to historia buntu. I że nigdy nie chciał płynąć z prądem. Fakt: w swoim pięćdziesięcioletnim życiu z prądem raczej nie płynął.
http://tygodnik.onet.pl/1547,1313877,0,410371,dzial.html

Ten kto rezygnuje z myslenia, kto jest w posiadaniu cudzych idei, rezygnuje de facto z siebie.
Zlo definicyjnie jest poza obszarem myslenia. Jest tylko nieobecnoscia, brakiem.
Totalitaryzm jest triumfem ludzi niemyslacych, wyzutych z miejsca. (...)
... Odmawiajac sobie prawa i mozliwosci bycia wyjatkowym, czlowiek nie-myslacy odmawia tym samym innym, i chce za pomoca naciskow psychologicznych albo srodkow przymusu, pozbawic bliznich ich cech niepowtarzalnych. Uczynic ich podobnymi sobie: uczynic istotami anonimowymi, a potem zbednymi.
Hanah Arendt, "Polityka i myslenie", TP nr 1, 2001;
Hanah Arendt, "Kondycja ludzka", Aletheia, 2000


Internet - przestrzeń pełnej wolności czy Goołag?!

Uważasz, że internet to przestrzeń pełnej wolności? Jesteś naiwny!  Chińskie władze walczą z opozycją także w internecie. Swoją skuteczność zawdzięczają nie tylko tysiącom cyberpolicjantów, ale także wsparciu ze strony międzynarodowych koncernów. (...)
Wszystko to składa się na system kontroli i cenzury, nazwany przez zachodnią publicystykę Great Firewall. To gra słów: Great Wall oznacza Chiński Mur, a firewall, czyli "ściana ogniowa", to program blokujący niepożądany dostęp do sieci czy komputera. (...)
"Stajecie się funkcjonariuszami chińskiego rządu" - grzmiał kongresman Jim Leach. Zaś kongresman Christopher Smith pytał, czy można by się pół wieku temu tłumaczyć przepisami lokalnego prawa, gdyby przyszło wydać nazistom Żydówkę Annę Frank. Właśnie Smith jest autorem projektu ustawy, która nakładałaby kary (także więzienia) na amerykańskie firmy uczestniczące w procederze cenzury gdziekolwiek na świecie.
http://tygodnik.onet.pl/1547,1315129,dzial.html - Michał Kuźmiński  - Cyberdysydenci kontra Goołag


... najcięższym spośród owych grzechów jest lenistwo (...)
Człowiek powinien pracować, najlepiej w znoju, co uchroni go od wszelkich pokus. A też rozmaitych zapaści duchowych; jednym ze źródeł protestanckiego tryumfu jest fakt, że o ile dziś - jak powszechnie wiadomo - znaczna część ludzkości miewa depresję i w związku z tym nic nie robi, o tyle rasowi protestanci - jak nachodzą ich depresje - celem ich przegnania biorą się do roboty ze zdwojoną siłą. Stąd np. wysoka stopa życiowa krajów skandynawskich.
Jerzy Pilch
http://tygodnik.onet.pl/1546,1315308,dzial.html - Ja i reszta świata  Rozmowy na Wielki Post: Pycha. Z Jerzym Pilchem rozmawiają Artur Sporniak i Jan Strzałka

"Demokracja nie jest czarna ani biała, ani czerwona. Demokracja jest szara, powstaje z trudem, a jej wartość i smak rozpoznaje się najlepiej, gdy już przegrywa pod naporem czerwonych, białych bądź brunatnych idei radykalnych". (...)
"Wstyd za Jedwabne" przypomina o jednej z najbardziej haniebnych kart naszej historii - mordzie, jakiego na żydowskich sąsiadach dokonali polscy współobywatele. Ale Adam Michnik - "Polak o żydowskich korzeniach" - zajmuje się tu przede wszystkim, zwłaszcza w polemice z Leonem Wieseltierem, redaktorem "The New Republic", obroną polskich racji. Co oczywiście nie oznacza obrony morderców. "Oczywiście, że odczuwam ból i wstyd za zbrodnie w Jedwabnem, za inne polskie zbrodnie - pisze Michnik. -Ale nigdy nie zgodzę się, by oskarżano kolektywnie o te zbrodnie, dokonane przez konkretnych zbrodniarzy, moich polskich przyjaciół, mnie samego, naród polski". (...)
Polskiej demokracji potrzebny jest Kościół, który mówi językiem Ewangelii, a nie językiem krucjaty; Kościół, który jest i pozostanie znakiem sprzeciwu, a nie znakiem przymusu. Kościół, który przywróci nam wiarę, że można zło dobrem zwyciężać".
http://tygodnik.onet.pl/1576,1315260,dzial.html - Cytaty z Michnika  Adam Michnik: WŚCIEKŁOŚĆ I WSTYD