Bogdan Grodzki

Home

Wiersze

Punkt widzenia

Myśli

Quotations

Notki

Teksty wybrane

Filmy

Contact

Dialog
 

"Król Roger" w reż. Trelińskiego: najważniejsza premiera operowa sezonu

Żyjemy w czasach, gdy próbuje nam się wmówić, że słuszna jest tylko jadna wizja świata. A "Król Roger" jest opowieścią o poszukiwaniu wolności w krainie dogmatu - mówi w Gazecie Wyborczej Mariusz Treliński, realizujący dzieło Szymanowskiego na deskach Opery Wrocławskiej.
TP nr 14, 8 kwietnia 2007

Wielkanoc inaczej

Zawsze było dla mnie ważniejsze to, kto jest ze mną przy stole, niż co będzie do zjedzenia. Te święta, choć kojarzą mi się oczywiście z tradycyjnie wielkanocnymi potrawami, będą ważne ze względu na bliskich mi ludzi, z którymi je spędzę. Nie przykładam wagi do rozkoszy stołu i nie stawiam sobie za punkt honoru, by stół się uginał pod ciężarem świątecznych frykasów, choć robię genialny sernik. Nie wpadam w przedświąteczne szaleństwo zakupów ani też w podniecenie związane z wizją ,,wielkiego żarcia"; a w Wielki Piątek "nie piję pod jajeczko", co stało się tradycją w dużych firmach.

Nie tak dawno byłam na filmie ,,Wielka cisza". Do kina wybrałam się niechętnie, bo akurat spadł śnieg, przede mną trzydzieści kilometrów w taką pogodę! Na dodatek film trwa prawie trzy godziny, i bez dialogu. I wie Pan co? Podczas tego filmu usłyszałam odpowiedź na wszystkie pytania. Jedynie milcząc możemy zajrzeć w głąb własnej duszy.


Jak nas (a własciwie polską władzę) widzą za zachodnią granicą

Władza w Polsce, jak w czasach komunizmu, odznacza się straszliwym brakiem tolerancji, humoru i opanowania".
"Die Welt"

"Z ostatnich wypowiedzi premiera Kaczyńskiego można wywnioskować, że obraz Niemiec według braci Kaczyńskich nie ma nic wspólnego z rzeczywistością"
- stwierdził Ruprecht Polenz (CDU)

Zamiast tego koalicja Kaczyńskiego po raz drugi blokuje finanse dla polsko-niemieckiej współpracy młodzieży. I dalej pielęgnuje swoje antyniemieckie przekonania. Konsekwencje tego są wręcz tragiczne: konstruktywna, zorientowana na przyszłość polityka staje się coraz trudniejsza. Polska - czego należy się obawiać - przestaje być partnerem.


Niebo nad Berlinem - bardzo odważna interpretacja muyki Monteverdiego inspirowanej księgą"Pieśni nad Pieśniami" opowieść o tajemniczym pięknie erosa