Bogdan Grodzki

Home

Punkt widzenia

Myśli

Quotations

Notki

Teksty wybrane

Wiersze

Favorite Music

Filmy

Contact

Dialog
 

West 10th Street

1.   Budynek (45 W 10th Street), był przez 100 lat centrum artystów z całej Ameryki.
Pod koniec XIX wieku było to jedyne takie miejsce na świecie, gdzie artyści (głównie malarze, rzezbiarze, ale także pisarze i poeci) tworzyli, a niektórzy mieli też swoje studia połączone razem z mieszkaniami. Nazywało się to:
Tenth Street Studio Building, Metropolitan Musem
Wikipedia
Ksiązka na ten temat
Aktualnie tak wyglada ten budyenk
     
2.   Latem 2010 Julia Roberts kupila mieszkanie - pół piętra w tym budynku.
     
3.   Po sąsiedzku, w następnym budynku mieszka bardzo znany aktor Daniel Day Lewis - główne role między innymi w "Gangach z Nowego Jorku", "Ostatni Mohikanin".
     
4.   Razem z Danielem Day Lewisem mieszka jego żona - Rebecca Miller - scenarzystka,  córka Artura Millera - chyba najwybitniejszego dramatopisarza amerykańskiego, którego żoną była przez chyba dwa lata niejaka - Marilyn Monroe ...
     
5.   Kilka budynków na lewo piękna kamienica była przez ponad 10 lat w posiadaniu rodziny Cinzano. Dom ten zakupił niedawno za $20 milionów twórca Napstera i współtwórca Facebook - Sean Parker - 40 W 10th Street,
Wcześniej wynajmował ten dom za jedyne $45 tys miesięcznie.
     
6.   Na tej samej ulicy, pod numerem 14 (ciągle pomiędzy 5 Ave a 6 Ave) mieszkał kiedyś niejaki Mark Twain - 14 W 10th Street.
     
7.   Tuż obok tego domu mieszkała eseistka - Emma Lazarus Lived Here - 18 West 10th Street, NYC
     
8.   Na przeciwko mego budynku 50 W 10th Street mieszkał Edward Albee (1863-1869) - aktor teatralny - a od 2006 roku właścicielem jest David Sonenberg - zwiazany z showbiznesem.